Press Enter / Return to begin your search.

Hayatta hepimiz aynı şartlar altında yaşamıyoruz fakat hayatın garip bir şekilde her insana eşit sunduğu bir şey var: Zaman. Dünyada her insan güne 24 saat ile başlıyor.
Tıpkı paramız ve enerjimiz gibi zamanımız da dikkatli kullanmamız gereken bir kaynak. Fakat zamanın diğer kaynaklarımızdan ayrılan bir yönü var. Zamanı biriktiremeyiz veya zamanımız olmadığında farklı bir şekilde edinemeyiz. Bu da zamanı, sahip olduğumuz en önemli zenginliklerden biri yapıyor
Bu kadar önemli ve eşsiz bir kaynağı heba etmemiz pek mantıklı değil. Sonuçta parası olmayan kazanır, enerjisi olmayan dinlenir fakat boşa harcadığımız zamanı geriye getirmek en azından şu an mümkün değildir. Madem geçen zamanı geri getiremiyoruz biz de elimizdeki zamanın kıymetini bilmeli ve onu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Alan Lakein’in bu konuda çok güzel bir sözü var: “Zamanı ziyan eden hayatı ziyan eder. Zamana sahip çıkan hayata sahip çıkar.”
“Zamanı ziyan etmek” dediğimizde karşımıza ciddi bir olgu çıkıyor: Boş Zaman. Zaman yönetimimizde kilit taşlardan biri olan boş zaman kişisel gelişimimizde de büyük rol oynuyor. Uykumuz, günlük sorumluluklarımızdan arta kalan boş zamanlar aslında bizim kim olduğumuzu ve kim olacağımızı belirliyor. Yani kişiliğimiz ve geleceğimiz için de kilit rolde. Peki nasıl? Mesela boş zamanlarımızda her gün 10 sayfa kitap okumak yıl sonunda bizi ortalama 15 kitap bitirmiş biri yapar.
Boş zamanlarımızda her gün 15 dakika photoshop öğrenmek yıl sonunda bizi deneyimli bir tasarımcı yapar.
Boş zamanlarımızda her gün 30 dakika spor yapmak yıl sonunda bizi çok daha sağlıklı biri yapar.
Boş zamanlarımızda her gün 30 dakika müzik aleti çalmak yıl sonunda bizi bir sahne performansı verecek kadar iyi seviyeye çıkartır.
Örnekler böyle uzar gider ve işin en iyi kısmı bu örneklerin birçoğunu aynı yıl içerisinde yapabilirsiniz. Gördüğünüz gibi boş zamanımızda yaptığınız küçük ama düzenli aktiviteler zamanla sizi inanamayacağınız bir noktaya çekebilir. Fakat bunun aksine her gün sosyal medyada geçirdiğiniz 2 saat size senede 1 ay kaybettirir. Kazanacaklarınızı ve kaybedeceklerinizi düşününce boş zamanı değerlendirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlayabilirsiniz.
Boş zamanı daha faydalı geçirmek dendiğinde zaman yönetim teknikleri işinizi kolaylaştırabilir. Eishower Matrisi, Pomodoro Tekniği, önemli acil matriksi, hızlı planlama methodu gibi birçok yöntem var. Bunlardan kişiye uygun olan seçilip uygulanabilirsiniz. Daha iyisi bu tekniklerin bazılarını kendinize göre uyarlayıp kendi tekniğinizi geliştirebilirsiniz.
Boş zamanlarınızı olmak istediğiniz insana dönüşmek için kullanın. Hayatınızdan çalmayın. Unutmayın boş zaman yoktur, boşa geçirilen zaman vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir