Press Enter / Return to begin your search.

Herkese merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuz “verimli çalışma ortamı nasıl kurulur? ” üzerine olucak. Öncelikle kısaca verimli çalışma nedir ondan bahsedelim, sonrasında ise bu ortamı nasıl kuracağımıza değinelim.

Öncelikle çok çalışmak verimli çalışmak demek değildir. Böyle bir düşüncemiz var ise bunu aklımızdan çıkartalım. Önemli olan kitapların başında kaç saat geçirdiğimiz değil; kitap başında geçirdiğimiz saatlerin ne kadarından verim alabildiğimizidir. Eğer 4 saat çalışıp bunun 2 saatinden verim alıyorsak, bu 2 saatlik bir zaman kaybı demektir. Önce hedeflerinizi belirleyin ve amaçlarınıza uygun olarak bölerek çalışmaya başlayın. Bunu yapmak hızınıza artı katacaktır. Gelelim asıl sorun olan “nasıl verimli çalışma ortamı kurulur?” sorusunun cevabına…

Nasıl Verimli Çalışma Ortamı Kurulur?

Öncelikle verimli çalışma ortamı sağlayabilmek için, çalışacağınız yerin hava alıyor olması lazım. İçerisi çok havasız olmamalı, sürekli hava da almamalı.(Tabii mevsimlere göre bu değişiklik gösterecektir)Kapalı alanda çalışacağımız için temiz hava bizim olmazsa olmazlarımızdandır. Bunu yazdık bir köşeye! Eğer imkânınız var ise odaya bitki de koyabilirsiniz. Bu da sizi olumlu bir şekilde etkiler. “Konfor” konusu da burada önemli bir rol oynamaktadır. Odanız sizin için rahat olmalıdır.Oturduğunuz koltuktan masanın konumuna kadar her şey konforunuz için önemlidir. Kendinizi daha fazla motive etmek için bulunduğunuz yere hedefleriniz ile ilgili yazı veya resimler asabilirsiniz. Bu yolla çalışmanıza odaklanma düzeyinizi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Günlük plânlarınızı unutmamanız için ise bir mantar pano veya bir not defteri olması sizin için bir avantaj olucaktır. Not defteri olursa eğer yanınızda da taşıyabilirsiniz. Unutmayın söz uçar yazı kalır. Şimdi de verimli çalışma ortamında olmaması gereken şeylerden bahsedelim.

Verimli Bir Çalışma Ortamında Olmaması Gerekenler

Verimli bir çalışma ortamında başlıca olmaması gereken şeyler şunlardır;

  1. -Uyarıcılardan uzak bir alan olsun. Mesela; cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzakta durun. İşiniz için bilgisayar kullanmak durumundaysanız o zaman telefon ve tablet benzeri eşyaları yakınınızda bulundurmayın.
  2. Televizyon olmamalı, varsa bile kapalı olmalıdır.
  3. Eğer ders çalışacaksınız masanızın üstünde çalışacağınız ders ile ilgili kaynaklar dışında başka hiç bir şey olmamalıdır.

Kısaca toparlamak gerekiyorsa verimli çalışmak için dikkat etmeniz gerekenler temiz, ferah ve uyarıcılardan uzak bir ortamda planlı ve düzenli bir şekilde çalışmanız gerekir. Tabii ki en önemli olan şey ise bunu sürekli devam ettirebilmektir. Her gün farklı farklı bir şekilde ilerlerseniz bunun size ne faydası olur, değil mi? Bu yüzden çalıştığınız ortamda sizi motive edecek şeyler bulundurmaya, hedeflerinizi ve neden başladığınızı hatırlatacak şeyler bulundurmaya özen gösterin. Unutmadan, kendinize de zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın hiç birimiz bir robot değiliz, hepinize başarılar dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir