Blog, kişisel Gelişim

Potansiyelinizi Fark Edin

Hayalinizde olmak istediğiniz kişiyle şu an olduğunuz kişi arasında fark var mı ? Potansiyelinizin olduğunu düşünüp bunu nasıl ortaya çıkartabileceğiniz hakkında bir bilginiz yok mu?Hadi gelin potansiyelinizi keşfetmeniz için size 9 öneri

1. Hiç sıkılmadan,yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamayıp zevk aldığınız işleri not edin.

2. Maymun iştahlı olun. Hangi alanda iyi veya kötü olduğunuzu öğrenmek için her şeyi deneyin fakat bunu uzun vadede yapmaya özen gösterin, kısa sürede yapmanız o etkinlikten yarar almanızı engeller.

3. Korkmayın! Başarılı insanlarla başarısız insanların arasındaki en büyük fark korkudur. Bu korku başarısızlık, yenilgi, elalem ne der, eleştirilmek gibi korku çeşitlenebilir. Başkalarının değil sizin ne dediğiniz önemli. Bu hayatın baş karakteri sizsiniz ve oyununuzu ancak siz belirlersiniz.

4. Çocukluğunuzu hatırlamaya çalışın. Çocukluğunuzda en çok hangi oyuncakla oynadığınızı, en çok gittiğiniz yerini hatta en çok seyrettiniğiniz çizgi filmi düşünün. Bu sizin en çok nelerden hoşlandığınız konusunda size yardımcı olacaktır.

5. Arayın, keşfedin! Hiç bir bebeğin düştüğü için yürümekten vazgeçtiğini gördünüz mü? Kendinizi bulana kadar bu yoldan vazgeçmeyin. En azından artık nelerden hoşlanmadığınızı öğrendiniz bu yolda.

6. Kendinizde iyi veya kötü bulduğunuz özellikler neler not edin. İstediğiniz sen’e bir adım daha atmak için kötü özelliklerinizi değiştirmek için çözüm yolu bulun.

7. Yerde bir lamba bulduğunuzu ve içinden cin çıktığını hayal edin ve size hayatındaki tüm sıkıntıları ve dertleri sileceğini söyledi. İlk hangi derdinizin gitmesini isterdiniz sizi başarısızlığa sürükleyen derdiniz hangisi?

8. Arkadaşların ve ailen seni tanımlamak isterse hakkında neler söylerdi?

9. Bugün hayatının son günü sen nasıl anılmak,hatırlanmak isterdin? En son yapacağın şey ne olurdu? Bu sorulara cevap vererek hayatındaki önceliklerin ve değerleri göz önünde bulundurarak kendini ve potansiyelini keşfedebilirsin sen istediğin sürece yapamayacağın hiçbir şey yoktur.

Ayşe GÖRGÜLÜ

Related posts

Leave a comment

Message

Name

E-mail

URL