Press Enter / Return to begin your search.

1. Kitapları Sesli Okumak

Kitap okurken sesli okursak eğer diksiyonumuzu oldukça geliştirebiliriz. Bu alışkanlığı kazanıp sürekli olarak yaptığınız zaman çok düzgün bir diksiyonunuz olur. Ayrıca şunu da yapmanızı istiyorum. Kelimelere doğru hitap etmeyi deneyin. örneğin Kan fışkıracak derken çoşkulu bir ses tonuyla söyleyin. Tamam derken daha sakin ve orta bir ton kullanın. Diksiyonunuzu geliştirmeniz sizlerin iş hayatınızda ve normal hayattınızda insanlara bir şeyler anlattığınız zaman, sıkılmadan sizi dinleyebilecek. Sizin anlattıklarınızı daha iyi anlayabileceklerdir. Özet olarak daha etkili bir iletişim kurmuş olacaksınız. Kelimelere doğru hitap etmek konuşma yaparken , siz konuştuğunuzda sizleri herkesin dinlemesine olanak sağlar çok önemlidir.

2. Dudak ve Dil Tembeliğini, Sadece 1 kalem ile çözün.

Dil&Dudak Tembeliğinizin önüne geçmek için bu antrenmanı yapabilirsiniz. Bu antrenmanı konuşma yapmadan 5 dakika önce yapabilirsiniz. Bu sizin dil ve dudak tembeliğinizi , kelimeleri yutmanızı önleyecektir. Yapımı çok basit sadece 5 dakika kalemi dudaklarınızın arasına koyarak makale okumalısınız.

Tekerleme söylemeye çalışın.

Tekerlemeleri söylemeye çalışmak, diksiyonunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. Örneğin dal sarkar kartal kalkar kartal kalkar dal sarkar bu gibi tekerlemeleri söylemek sizin diksiyonunuzu geliştirecektir. Çünkü dil&dudak tembeliği ne kadar az ise aslında kelimeleri o kadar iyi telafuz ederiz.

Nefesinizi doğru kullanmayı öğrenin.

Nefesinizi doğru kullanmayı, kitap okuyarak geliştirebilirsiniz . çünkü sesli bir şekilde kitap okurken (.) (,) gibi yerlerde yarım nefes, tam nefes , verdiğimiz için daha iyi bir nefes kullanmış oluruz. Nefesinizi diyaframdan kullanmak için karnınızı tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir