Press Enter / Return to begin your search.

En çok sorulan sorulardan biri olarak bu soru ortaya çıkmaktadır. Bitcoin satın alınır ama neden satın alındığı bilinmez, sadece popüler olan bir şeyi satın almak için satın alan birçok kişi ortaya çıkar. Bu olayı günümüzde moda olan kıyafet ve ayakkabı satın alımına benzetebiliriz. İşte bu yüzden Bitcoin’i satın almadan önce ne hakkında kullanılacağı ya da ne hakkında kullanamayacağımız hakkında bilgi edinmek en önemli konulardan biridir. Bu sayede ileriye yönelik bir hedef çizilmesi daha kolay olur. 

Bitcoin’i şu 4 alanda kullanmak için satın alma imkânınız vardır:  

1) Mal ya da hizmet satın alımı   

Bitcoin’i bir para birimi olarak kabul eden işletmeler zamanla kademeli olarak büyük bir artış göstermektedir. Hatta bu öyle bir duruma gelmiştir ki bazı işletmeler sadece Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul eder ve diğer paraları ise artık ödeme için kabul etmezler.   

Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul edenler arasında Wordpress, Famsa, Reddit, Tesla, Microsoft, İncikitap, Mygrupsigorta, Expedia gibi firmalar vardır.    

Peki bu firmaların faaliyet alanları nelerdir?  

WordPress sayesinde açmak istediğiniz site ile ilgili olan tüm hizmetleri düzenleyebilir, kendi web sitenizi kurabilirsiniz.  

Famsa ise Meksika’da faaliyet gösteren bir online satış sitesidir. Türkiye’deki karşılığı hepsiburada olarak düşünülebilir. Buradan başta teknolojik ürünler olmak üzere birçok şey satın alınabilir.  

Reddit, facebook benzeri bir sosyal ağıdır, bu sosyal ağ içinde paylaşımlar yapabilir ya da birini takip edip onun paylaşımlarını görebilirsiniz. Premium üyeliğinizi Bitcoin ile satın alabilirsiniz.  

Elon Musk’ın oldukça bilindik olan Tesla arabalarını da artık Bitcoin ile satın alma imkânı var.  

Microsoft hizmetlerini de (office 365, xbox vb.) Bitcoin ile ödeme yaparak alma seçeneği var.  

İncikitap adından da anlaşılacağı üzere bir kitap satış sitesidir. Genelde ikinci el kitaplar bulunur.  Bu kitapları da artık bu sayede alabilirsiniz.   

Mygrupsigorta ise adıyla da bağlantılı olmak üzere sağlık, araç, konut ve seyahat sigortaları yapan bir şirkettir.  

Expedia ise booking tarzı bir site olup başta otel rezervasyonu olmak üzere araba ve gemi turları ve daha fazlası için de rezervasyon yapmanıza olanak sağlamaktadır.   

2) Ticaret  

Ürün satımları için de aynı şekilde Bitcoin ile ödeme kabul etme şansınız var. Böylece ürünleri daha uluslararası bir zeminde satma imkânı da oluşur. Bu sayede hiçbir ülkenin parasının değerinin düşmesine ya da artmasına bağlı kalmadan yalnızca ortak tek bir para olan Bitcoin ile işlem yapabilme ihtimalini gerçekleştirmiş olursunuz. Buna alternatif olarak akla gelen tek soru ise dolar ya da euro varken neden Bitcoin’i kullanayım ki? olabilir.  

Dolar ABD Merkez Bankası’na, euro ise Avrupa Merkez Bankası’na bağlı birer para birimleridir.  Bu paralarda düzenleme yetkileri bu iki kuruma bağlıdır ve en azından dolar için Trump’ın korumacı politikaları doların seyrinde diğer ülkeler adına negatif bir izlenim ortaya koymakta. Euro ise İtalya ve Yunanistan’da süregelen krizlerden etkilenmektedir. Bu yüzden hiçbir ülkeye bağlı kalmak istenmiyorsa Bitcoin doğru bir seçenek olacaktır. 

3)Para gönderimi 

Yurtdışında yaşayan birine Bitcoin göndermeniz oldukça kolay bir süreç olacaktır. Hatta Güney Afrika, Bitcoin gönderimi sonrası Bitcoin’leri kendi para birimine çeviren payfast.co.za diye bir sistem bile oluşturmuştur. Bu işlem ile yaklaşık olarak 1 saat kadar bir süre içinde Bitcoin gönderiminiz gerçekleşmekte ve oraya ulaşmış olmaktadır.   

4) Elinde tut   

Bir diğer önemli yollardan biri ise Bitcoin’i elde tutmaktır. Kimileri Bitcoin hakkında olumsuz bir tablo çizse de kimi ekonomistler ise Bitcoin’in 2021 yıllarının sonlarına doğru 100 bin dolar civarı olacağı tahmininde bulunmaktadırlar. Bu yüzden bir nevi altın gibi bir yatırım aracı olarak tutmak kimi uzmanlar tarafından mantıklı bulunmaktadır. 

Ümit Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir